Virtualizacija
Što je virtualizacija?
Virtualizacija je stvaranje virtualnog resursa kao što je npr. server, desktop, operativni sustav, pohrana ili mreža.
Koristi virtualizacije
- značajne uštede
- fleksibilnost i skalabilnost vašeg IT sustava
- poboljšane performanse
- automatizacija operacija
- smanjenje operativnih troškova
- povećana produktivnost i efikasnost
- ubrzani pristup aplikacijama i resursima
- povećani kontinuitet poslovanja
Vrste virtualizacije:
- Virtualizacija servera (poslužitelja)
- Virtualizacija podataka
- Virtualizacija desktopa
- Virtualizacija operativnog sustava
Virtualizacija servera (poslužitelja)
Serveri, odnosno poslužitelji, specifična su računala koja vrše veliki broj specifičnih zadataka vrlo efikasno. Virtualizacija servera omogućava bolje iskorištavanje komponenti servera, kako bi se povećala njegova učinkovitost, kao i broj izvršenih zadataka.
Virtualizacija podataka
Ukratko: podaci iz više izvora dovode sa na jedno mjesto, koje postaje jedinstveni izvor svih podataka. Također, mogu se integrirati novi izvori podataka, kao i mijenjati podaci sukladno potrebama korisnika.
Virtualizacija desktopa
Virtualizacija desktopa omogućava glavnom administratoru (ili automatiziranom administrativnom programu) pokretanje simuliranih desktopa na stotinama fizičkih računala istovremeno. Za razliku od tradicionalnog desktopa koji je fizički instaliran i podešen na svakom računalu, virtualizacija desktop pruža mogućnost podešavanja, ažuriranja i sigurnosnih provjera na svim virtulnim desktopima istovremeno, neovisno o njihovom broju.
Virtualizacija operativnog sustava
Ovaj tip virtualizacije omogućuje da nekoliko operativnih sustava radi na jednom fizičkom serveru (npr. Windows i Linux istovremeno). No, virtualni operativni sustavi mogu biti upogonjeni na većem broju korisničkih računala. To smanjuje troškove, povećava sigurnost i smanjuje vrijeme operacija kao što su ažuriranja sustava i sl.